LAT | ENG
Dzīve LU SZF

Zinātnieku nakts neērtās tēmas

02.10.2017

Šogad Zinātnieku nakts tēma ir inovācijas, savukārt Latvijas Universitāte par savu galveno tematu izvēlējusies sajūtas. Tās ir ne vien maņas - redze, dzirde, garša, oža un tauste -, bet sajūtas to visplašākajā izpratnē. SZF docents Didzis Bērziņš visus interesentus aicināja doties pilsētā, lai uz savas ādas izjustu un klātienē iepazītu vēstures pieredzi. Šodien mēs zinām, ka Maskavas forštate ir kolorīta un spēj pārsteigt ik ielā, bet ne vienmēr zinām un atceramies vēsturi, ko slēpj tās bruģi.

 

Apmēram četrdesmit interesenti Didža Bērziņa vadībā no Rīgas Horālās sinagogas  devas iepazīt bijušā Rīgas getto teritoriju un uzzināt tā īso un neērto vēsturi. Pusotras stundas garumā, vairākkārt apstājoties zīmīgās vēsturiskās vietās tika izstāstīts Rīgas getto stāsts. Ekskursija noslēdzās bijušajos  ebreju kapos, kas nu jau ir apbērti ar zemi un kļuvuši par pilsētas parku,  atstājot atklātu jautājumu, ko mums ar šīm vēsturiskajā atmiņām darīt šodien. Vairāk par Holokausta diskursiem Latvijā var uzzināt šeit.

Zinātnieku nakts pasākums notika starptautiskā projekta “Dzīve kopā ar sarežģītām atmiņām un dažādām identitātēm” (LIVINGMEMORIES) ietvaros.

 

Tikmēr LU Dabaszinātņu akadēmiskajā centrā ar aktuālajiem migrācijas jautājumiem veltītu populārzinātnisku lekciju uzstājās LU asociētā profesore, LU Sociālo zinātņu fakultātes (SZF) Sociālo un politisko pētījumu institūta (SPPI) Diasporas un migrācijas pētījumu centra direktore, pētniece Inta Mieriņa.

 

I.Mieriņa vēstīja par patlaban Latvijā apjomīgākā pētījuma rezultātiem, kas veltīts remigrantu pieredzei. Respondentu minētie atgriešanās iemesli Latvijā pamatā ir neekonomiska rakstura. Lielākoties tie ir ģimene un draugi, ilgas pēc Latvijas un latviešu valodas, nevēlēšanās dzīvot kā svešiniekiem, atstumtajiem, nespēja integrēties, vērtību pārvērtēšana, rūpes par bērniem, pārvarētas finansiālās grūtības un vēlme attīstīt biznesa idejas Latvijā. Savukārt aizbraukšanas iemesli bijuši tieši ekonomiska rakstura (vēlme vairāk nopelnīt, finansiālas problēmas, rūpes par bērniem, ģimeni u. tml.). Vairāk lasīt: http://www.diaspora.lu.lv/


Pēc lekcijas Zinātnieku nakts apmeklētāji varēja iepazīties un savā īpašumā iegūt jaunāko LU SZF SPPI vadībā izdoto pārskatu par tautas attīstību Latvijā 2015/2016 “Dzīves meistarība un informācijpratība”, kā ietvaros pirmo reizi Latvijā vienkopus analizēti veselībpratības, finanšpratības, ģimeņpratības, politikpratības, medijpratības un kultūrpratības jautājumi. Pilnu pārskata tekstu skatīt: http://www.szf.lu.lv/fileadmin/user_upload/szf_faili/Petnieciba/sppi/tautas/original/TAP_2015-2016.pdf