LAT | ENG
Dzīve LU SZF

Pārsteidzoši stāsti par cilvēkiem blakus – stigma "cietumnieks"

Informāciju sagatavoja Baiba Bela un Mārtiņš Krūklis
23.10.2018.

25. oktobrī Kaņepes Kultūras centrā Svētā Lūkas atbalsta biedrība sadarbībā ar Latvijas Universitātes sociologiem uzsāk trīs pasākumu sēriju par bijušo ieslodzīto atgriešanos sabiedrībā. 

 

Katru gadu vairāk kā 1500 cilvēku iznāk no soda izciešanas vietām, kurās pavada vidēji 4,5 gadus. Tiek uzskatīts, ka cilvēks zaudē būtiskas dzīvesprasmes, ja ir bijis cietumā ilgāk kā divus gadus. Kā tas ir, atsākt normālu dzīvi, kad esi bijis ilgstoši izolēts? Vairumam bijušo ieslodzīto ir zems izglītības līmenis un trūkst darba tirgū pieprasītu prasmju. Piektajai daļai no viņiem nav noteiktas dzīvesvietas un daudziem nav pat pases. Cik labi izdodas attīstīt tādu dzīvi, ko vairums no mums uzlūko par normālu? Ņemot vērā, ka tikai 45% ieslodzīto cietumā nonāk pirmo reizi, bet visi pārējie tur atgriežas atkārtoti, turklāt 22,96% ieslodzīto cietumā nokļūst pat ceturto reizi un vairāk - ne pārāk labi. 

 

Kā palīdzēt bijušajam ieslodzītājam atbrīvoties no cietumnieka stigmas, attīstīt savu pozitīvo potenciālu un sākt jaunu, radošu un sabiedrībai noderīgu dzīvi? Dzīvi, kas neapdraud citus un sevi pašu? Rosināsim par to domāt un diskutēt, katrā pasākumā risinot citu galveno tēmu, bet visos sniedzot vienu dokumentālu stāstu, pieaicinot ekspertus un diskusijā iesaistot klausītājus. 

 

Pirmajā pasākumā  “Cilvēka vērtība. Es attiecībās ar sevi” dokumentālo stāstustāstīs Dailes teātra aktieris Kaspars Zāle (režisors Viesturs Roziņš), vizualizēs playbackteātris “Diližanss”, ekspertu diskusijā piedalīsies Rīgas sociālā dienesta sociālā darbiniece Oksana Krastiņa, garīdznieks un filozofijas doktorants Jānis Meļņikovs un sociālantropologs, sociālās ekonomikas pētnieks Andris Šuvajevs. Diskusiju moderēs socioloģe Baiba Bela un brīvprātīgais cietuma kapelāns, un Svētā Lūkas atbalsta biedrības vadītājs Mārtiņš Krūklis. 

 

Pateicamies cilvēkiem, kuri uzticēja savus dzīvesstāstus un LU Socioloģijas maģistra programmas studentiem, kuri tos pierakstīja. Pateicamies režisoram un aktieriem, kuri transformēja dzīvesstāsta interviju dokumentālā stāstā.

 

Otrais pasākums “Ģimenes vērtība. Attiecības un atbildības” notiks decembra sākumā Svētā Lūkas atbalsta biedrības telpās Bārddziņu ielā 2, savukārt, trešais pasākums “Sabiedrības vērtība. Sociālā iekļaušana” būs janvārī Latvijas Universitātē.