Kā veidot ciešāku sadarbību starp augstskolām un uzņēmējiem?

Lolita Stašāne, Komunikāciju studiju nodaļas lektore
15.11.2018.

Par šo un citiem jautājumiem starptautiskā 3 dienu seminārā Connecting Higher Education Institutions and Business Community: Increasing the Quality of Erasmus+ Traineeships  Splitā (Horvātijā) sprieda un savā pieredzē dalījās vairāk nekā 80 dažādu valstu augstskolu pārstāvji, tai skaitā, Latvijas universitātes Sociāli zinātņu fakultātes lektore Lolita Stašāne.

Lai arī šobrīd Latvijas studentu vidū populārākas ir Erasmus+ mobilitātes studiju apmaiņas programmas, Eiropā aizvien lielāka interese rodas tieši par starptautiskās prakses iegūšanas iespējām – kopš 2014.gadā šīs apmaiņas programmas izmantošana pieaugusi par 14% un šobrīd Eiropā katrs ceturtais jeb 25% no studentu mobilitātes ir tieši prakses iegūšana. Un iemesli tam ir ļoti pamatoti – šādi iespējams ne tikai uzlabot valodas prasmes, bet arī uzlabot izpratni par ekonomisko un sociālo kultūru starptautiskajā vidē un iegūt ļoti vērtīgu pieredzi savai profesionālajai attīstībai un karjerai.

Lai arī līdzšinējā statistika rāda, ka Eiropā visaktīvākie prakses iespēju izmantotāji ir biznesa un vadības zinību, kā arī mākslas un humanitāro zinātņu studenti, pieaug interese arī no sociālo zinātņu, žurnālistikas un informācijas zinātnes studentiem. Protams, tas nozīmē, ka studentiem ir jābūt zinošiem un uzņēmīgiem šīs prakses vietas meklēt. Arī uzņēmēji gūst jaunas iemaņas, strādājot ar starptautiskiem studentiem. Jo, kā rāda līdzšinējie dati, vairāk nekā puse prakses devēji ir mazie uzņēmumi. Tas var radīt zināmus riskus (kultūras atšķirības, pārāk lielas gaidas, laika un mentorēšanas pieredzes trūkums), tomēr kopumā ieguvumi noteikti ir lielāki – gan uzņēmumam, gan studentiem. Tieši par dažādo pieredzi prakses vietās debatēja semināra dalībnieki, pie viena arī daloties pieredzē, kā katra augstskola sagatavo studentus praksei un kādas prasmes ir īpaši jāattīsta. Kā motivēt un atbalstīt studentus, mudinot pašus meklēt šīs ārvalstu prakses vietas, un, kas nav mazsvarīgāk – kā sagatavot studentus tā, lai viņi spētu sevi pierādīt un paveikt uzticēto prakses ietvaros. Jo patreizējie dati rāda, ka gandrīz katram trešajam no Erasmus studentiem uzņemošais uzņēmums ir piedāvājis turpināt sadarbību un strādāt prakses vietā. Un vēl viena iedvesmojoša atziņa – gandrīz katrs desmitais no studentiem, kas bijis starptautiskajā praksē, pēc tam ir uzsācis pats savu biznesu!

Uzziniet vairāk par Erasmus+ prakses un studiju iespējām te.  Tā tiešām ir laba iespēja iegūt starptautisku pieredzi un izmēģināt savus spēkus pavisam citā vidē!

Plašāku informācija par Eiropas komisijas jauno ES atbalsta programmu var iegūt Valsts izglītības attīstības aģentūras (VIAA) mājaslapā.