LAT | ENG
Dzīve LU SZF

Pie komunikācijas zinātnes maģistrantiem viesojas LSM.lv galvenā redaktore Marta Cerava


17.12.2018.

12. decembra vakarā pie LU Sociālo zinātņu fakultātes komunikācijas zinātnes maģistrantiem viesojas LSM.lv galvenā redaktore Marta Cerava un stāstīja par portāla darbu, kā arī atbildēja uz studentu jautājumiem.

 

Sarunas sākumā Marta Cerava īsi iepazīstināja ar portāla LSM.lv vēsturi un darbības prioritātēm. LSM.lv ir sabiedriskais medijs – Latvijas Televīzijas un Latvijas Radio portāls trīs valodās – latviešu, krievu un angļu valodās. Katram no šiem LSM.lv atzariem ir sava redakcija. Portāla satura galvenā prioritāte ir sociālpolitiska satura ziņas un analītika. Tas piedāvā arī materiālus par kultūras, cilvēkstāstu, sporta, laika prognozes un dzīvesstila tematiku. Pēdējos gados ievērojami augusi LSM.lv auditorija, tas pieder lietotājām Latvijas interneta vietnēm. M. Cerava uzsvēra, ka portālu vidū valda liela konkurence par auditoriju un tas nemitīgi rosina domāt par kvalitāti un jauniem produktiem. Būtiska loma portāla materiālu izplatībā un interakcijā ar lietotājiem ir sociālajiem tīkliem.

 

LSM.lv galvenā redaktore savā prezentācijā īpašu vietu atvēlēja portāla nesenajiem projektiem. Viņa iepazīstināja ar valsts simtgadei veltītā Latvijas Radio Ziņu dienesta un LSM.lv dokumentālā un datos balstītā tagadnes un nākotnes Latvijas iedzīvotāju portreta projektu “100 statiskie tautieši”. M. Cerava stāstīja gan par šī projekta koncepciju un radošo koncepciju, gan arī par tā veiksmēm un neveiksmēm mijiedarbībā ar auditorijā. Viņa arī iepazīstināja ar projektu #LV99plus. Tas seriāla formātā ar īpaši radītu varoņu starpniecību piedāvā stāstus, vēstures liecības un skaidrojumus par Latvijas ceļu uz neatkarību 1917. un 1918. gadā. #LV99plus pakāpeniski ir ieguvis savu stabilu lietotāju auditoriju un pieder pie portāla veiksmīgiem produktiem. Sarunā ar maģistrantiem tika aplūkoti arī citi auditoriju interesējoši produkti, piemēram, spēles un videoblogi. Tika diskutēts arī par auditorijas piesaisti, reklāmām, peļņas nepieciešamību, redakciju un radošo komandu ikdienas darbu u.c. jautājumiem.

 

1.kursa maģistrants Romāns Gruznovs pēc tikšanās atzīst: “Mani sajūsmināja tā aizrautība un patiesā ieinteresētība šinī lietā, – Marta ir lietas profesionālis. Bija jūtams, ka Marta ir gatava veltīt šim projektam lielu spēku un daudz laika, lai padarītu to gan atraktīvāku, gan kvalitatīvāku satura un formas ziņā. Iepriekš nebiju LSM.lv īsts fans, bet pēc vieslektores Martas Ceravas stāstījuma labprāt biežāk apmeklēšu šā medija mājaslapu.” Līdzīgi sarunu ar Martu Ceravu vērtē arī Nikola Matjušenko. Viņa norāda, tā deva “vērtīgu ieskatu sabiedriskā mediju darba “aizkulisēs” un iedvesmo pašus radoši domāt par savas profesionālās darbības attīstības un uzlabošanas iespējām. Manuprāt, iespēja iepazīt daudzveidīgo komunikācijas nozari, tās dažādību un darba specifiku, ir viena no svarīgākajām Latvijas Universitātes maģistratūras studiju priekšrocībām”. Maģistrante Amanda Jansone vērtē: “Man ļoti patika, ar kādu azartu un aizrautību tika vadīta šī vieslekcija.  Uzzināju daudz jauna par sabiedrisko mediju darbību, ko līdz šim pat nevarēju iedomāties! Ļoti interesanti bija uzzināt, kādi projekti tika un tiks aizsākti un kādi ir to iemesli veiksmei/neveiksmei. Novērtētu, ja biežāk šajā un citos priekšmetos būtu pieaicināti šādi speciālisti, lai teorētiskās mācības varētu sasaistīt ar praksi.” Lauma Vītola, daloties iespaidos, norāda, ka bija iespējams uzzināt “par LSM.lv kā sabiedriskā medija darbību un projektiem, tostarp lielākajām veiksmēm un izaicinājumiem. Martas Ceravas prezentācija bija interesanta, atklāta un draudzīga. Tikšanās sniedza iespēju diskusijai gan par LSM.lv formu un saturu, gan medijiem vispār, kā arī saņemt izsmeļošas atbildes uz interesējošiem jautājumiem”. Maģistrantes Gintas Ozoliņas viedoklis ir līdzīgs: “Lekcijas laikā radās skaidrāks priekšstats par to, kāda ir mediju redakcijas iekšiene. Interesanti un noderīgi bija uzzināt kā tiek izstrādāti un analizēti dažādi projekti.”

 

Saruna ar Martu Ceravu lika arī kritiski vērtēt situāciju Latvijas mediju vidē un sabiedrisko mediju lomu tajā. 2. kursa maģistrante Ilze Olšteina norāda, ka “LSM.lv galvenās redaktores vieslekcija bija ļoti noderīga, jo parādīja reālo ainu Latvijas mediju tirgū. Arī to, cik izmisīgi sabiedriskais medijs cenšas izpatikt lietotājiem, lai noturētu reitingu un pelnītu naudu. Un vienlaikus – pildītu valsts pasūtījumu. Vienā brīdī piecēlos un izgāju, jo jutu, ka manī sabrūk pēdējās ilūziju druskas par žurnālistiku Latvijā. Man tas tomēr bija sāpīgi – redzēt un dzirdēt, kādus sižetus saturā vairāk vēlas galvenā redaktore.” Viņa arī uzsver, ka šī situācija labi ilustrē publiskās sfēras (Jirgena Hābermasa izpratnē) kā demokrātijas nepieciešama pamata sabrukumu. Savukārt Juta Žvira komentē: “Martas Ceravas vieslekcija sniedza būtiskākos pieturpunktus par pašreizējo situāciju Latvijas mediju vidē. Jāatzīst, lai gan daudzi no LSM.lv piedāvātajiem satura materiāliem ir patiesi interesanti un saistoši, tomēr apbēdinoši apzināties, ka medijiem aizvien grūtāk sasniegt savu auditoriju, tādējādi, piemēram, rakstus veidojot īsākus un “vieglākus”. Tas ir koks ar diviem galiem – tā nav tikai mediju vai žurnālistu atbildība, kuri materiālus veido maksimāli tā, lai ne tikai izpatiktu auditorijai, bet gūtu arī peļņu, kas tik ļoti trūkst.”

Marta Cerava Latvijas Universitātē ir ieguvusi bakalaura grādu komunikācijas zinātnē, studējusi Tamperes Universitātes (Somija) maģistrantūrā un tur arī ieguvusi maģistra grādu. Ar Hamprija programmas (Humphrey Program) stipendiju papildinājusi izglītību Arizonas Pavalsts universitātes Valtera Kronkaita (Walter Cronkite) Žurnālistiskas un masu komunikācijas skolā ASV. M. Cerava strādājusi ziņu aģentūrā BNS, laikrakstā “Diena”, portālā Db.lv un Latvijas Radio, kopš 2012. gada ir sabiedrisko mediju portāla LSM.lv galvenā redaktore.