LAT | ENG
Dzīve LU SZF

18. janvārī notiks trešais stāsts ciklā par cilvēkiem mums blakus – stigma "cietumnieks"

Baiba Bela un Mārtiņš Krūklis
15.01.2019.

18. janvārī LU un Mikrosofta Inovāciju centrā Kalpaka bulvārī 4 plkst. 18.30 notiks trešais pasākums  “Sabiedrības vērtība. Sociālā iekļaušana”  – par bijušo ieslodzīto atgriešanos sabiedrībā, ko rīko Svētā Lūkas atbalsta biedrība sadarbībā ar Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes sociologiem. Šis būs noslēdzošais pasākums trīs pasākumu sērijā, kuri rosina bijušā ieslodzītā pirmkārt redzēt cilvēku un domāt par to, kā viņam palīdzēt atbrīvoties no cietumnieka stigmas, attīstīt savu pozitīvo potenciālu un sākt jaunu dzīvi. Jautājums ir aktuāls, jo Latvijā salīdzinoši augsts īpatsvars sodu izcietušo cilvēku nokļūst ieslodzījuma vietās atkārtoti.

 

Katrā pasākumā risināta cita galvenā tēmu, bet visos sniedzot vienu dokumentālu stāstu, pieaicinot ekspertus un diskusijā iesaistot klausītājus. Pirmajā pasākumā “Cilvēka vērtība. Es attiecībās ar sevi”, kas notika oktobrī Kaņepes Kultūras centrā, diskusijas centrā bija paša atbildība par savu dzīvi. Otrajā pasākumā “Ģimenes vērtība. Attiecības un atbildības”, kas notika decembrī Svētā Lūkas atvērtajā mājā,  centrā bija jautājums par ģimenes un bērnības pieredzes nozīmi pieauguša cilvēka dzīvē. Trešajā pasākumā “Sabiedrības vērtība. Sociālā iekļaušana” diskutēsim par sistēmu un sabiedrību, jo atbalsta trūkums bijušajiem ieslodzītajiem veicina atkārtotu noziegumu izdarīšanu.

 

Kristīnes stāstu stāstīs aktrise Anna Nele Āboliņa (režisors Linards Āboltiņš), ekspertu diskusijā piedalīsies Rīgas Centrālcietuma sociālā darbiniece Ilona Ceicāne, kura darbojas arī sociālās rehabilitācijas centrā "Ratnieki" un biedrībā "Bona Fide Latvia", kur kā brīvprātīgā līdzgaitniece palīdz atgriezties sabiedrībā bijušajiem ieslodzītajiem, Valmieras cietuma sociālā darbiniece Anžela Andrejeva, Rīgas pašvaldības Sociālo pakalpojumu nodaļas galvenais speciālists Aldis Strapcāns un uzņēmējs Dāvids Sīlis, kurš nodarbina bijušos ieslodzītos. Diskusiju moderēs socioloģe Baiba Bela un brīvprātīgais cietuma kapelāns, Svētā Lūkas atbalsta biedrības vadītājs Mārtiņš Krūklis.

 

Pateicamies cilvēkiem, kuri uzticēja savus dzīvesstāstus un LU Socioloģijas maģistra programmas studentiem, kuri tos pierakstīja. Pateicamies režisoram un aktieriem, kuri transformēja dzīvesstāsta intervijas dokumentālā stāstā.