LAT | ENG
Dzīve LU SZF

Latvijas Okupācijas muzejā demonstrēs unikālus kadrus par Rīgu Otrā pasaules kara laikā

Vita Zelče, SZF profesore
23.01.2019.

Ceturtdien,  24. janvārī plkst. 17.00 Latvijas Okupācijas muzeja (LOM) pagaidu telpās Raiņa bulvārī 7 notiks sarīkojums “Rīga 1941.–1944. gadā vācu virsnieka kinokamerā”, kurā tiks demonstrēti Marijas Sklodovskas-Kirī mācību inovatīvajā projektā “Karā dzimušie bērni – pagātne, tagadne un nākotne”Children Born of War – Past, Present and Future, CHIBOW) atrastie unikālie kinomateriāli.

 

Doktoranta Oskara Gruziņa tiksānās ar Gunteru Štribningu Rīgā 2018.gada vasarā

 

Sarīkojumā tiks demonstrētas vācu virsnieka Kristofa Štribninga (Christoph Stribning) Rīgā ar amatiera kinokameru uzņemtās 8 mm filmiņas par pilsētu un tās apkārtni Otrā pasaules kara gados. Informāciju par to esamību ieguva Latvijas Universitātes (LU) komunikācijas zinātnes doktorants Oskars Gruziņš, kurš Marijas Sklodovskas-Kirī mācību inovatīvā projekta “Karā dzimušie bērni – pagātne, tagadne un nākotne” izstrādā disertāciju par Latvijā Otrā pasaules kara laikā dzimušajiem bērniem, kuru tēvi ir ārvalstu karavīri, bet mātes – Latvijas iedzīvotājas. Viņš 2018. gada vasarā tikās ar Kristofa Štribninga dēlu Gunteru Štribningu, iepazinās ar viņa ģimenes foto un kino arhīvu un uzklausīja dzīvesstāstu. G. Štribnings sava tēva uzņemtās filmas, kas tapušas Otrā pasaules kara laikā un kurās redzama Latvija, dāvināja Latvijas Okupācijas muzejam.

 

Kristofa Štribninga arhīva filmlente

 

Filmu prezentācijas laikā LOM izskanēs interesantiem vēstures notikumiem bagāts stāsts par šo filmu tapšanu un to ceļu līdz muzeja krājumam. Tajā liela vērība atvēlēta ģimenes vēsturei, tās locekļu gribai un spējai komunicēt par sarežģītiem vēstures jautājumiem, noklusējumiem un noslēpumiem. Par filmām un Štribingu ģimenes likteņiem un mīklām stāstīs LU SZF komunikācijas zinātnes doktorants Oskars Gruziņš. Kara laikā uzņemtos kinokadrus tiks aplūkoti vēstures kontekstā, grupējot trīs tēmās: 1) kara, represiju un okupācijas liecības Latvijā; 2) Rīgas skati un ikdienas dzīve; 3) Vācija kara laikā. Pasākumā piedalīsies arī LU profesore Dr. hist. Vita Zelče, LOM vēsturnieks Dr. hist. Kārlis Dambītis.

 

Projekta “Karā dzimušie bērni – pagātne, tagadne un nākotne” koordinators ir Birmingemas Universitāte (Apvienotā Karaliste), dalībnieki – Leipcigas Universitāte (Vācija), Augsburgas Universitāte (Vācija), Ruānas Universitāte (Francija), Latvijas Universitāte, Silēzijas Universitāte Katovicē (Polija), Klaipēdas Universitāte (Lietuva), Greifsvaldes Universitāte (Vācija), Ūsti pie Labas Universitāte (Čehija), Ludviga Bolcmana Kara seku pētniecības institūts (Austrija), Dienvidnīderlandes Psihotraumu centrs (Nīderlande) un Utrehtas Universitāte (Nīderlande). Projekta partnerorganizācijas – GESIS Leibnica Sociālo zinātņu institūts (Vācija), ICON institūts (Vācija), teātra mākslas studija “Interperform” (Vācija), Miera un attīstības veicināšanas organizācija (Uganda), BBC (Apvienotā Karaliste) un Krievijas Valsts Humanitārā Universitāte (Krievija). Projekts “Karā dzimušie bērni – pagātne, tagadne un nākotne” iekļaujas ES ietvarprogrammā “Horizon 2020”.