Šī gada 3. oktobrī biedrība “Latvijas platforma attīstības sadarbībai” (LAPAS), sadarbībā ar virkni sadarbības partneru visā Latvijā, tai skaitā LU Sociālo zinātņu fakultāti, uzsāk kampaņu par migrāciju “Par Cilvēcību”. Kampaņa ilgst no 3. līdz 18. oktobrim ar mērķi pievērst uzmanību migrācijas un cilvēcības aspektiem, sekmējot sabiedrības padziļinātu izpratni par globālo migrāciju caur lokālo, vēsturisko un personīgi pieredzēto. Tās ietvarā plānoti 42 pasākumi visā Latvijā – dokumentālās filmas demonstrēšana, diskusijas, tematiskās darbnīcas, tikšanās ar lēmumu pieņēmējiem.

10. oktobrī LU Sociālo zinātņu fakultātē lekciju kursā “Migrācija un integrācija” asoc.prof. Intas Mieriņas vadībā notika dokumentālās filmas “Falling Forward” skatīšanās un diskusija.

Dokumentālā filma “Falling Forward” (Kritiens uz priekšu) (Norvēģija, 2017, režisors Øystein Frøyland) stāsta par 20 gadus vecu sīriešu bēgli Maheru, kurš ir radis sev jaunas mājas Norvēģijas mazpilsētā Lokenā (Løkken), kas ir tālu no viņa dzimtās, kara skartās valsts. Cilvēkiem viņš patīk. Bet Mahers sapņo par brīvību lidot pāri robežām un nebūt bēglim – viņa mērķis ir izmācīties par pilotu un kādu dienu atgriezties mājās Sīrijā. Filmas ilgums – 59 minūtes.

LAPAS kampaņa ir daļa no Eiropas projekta “Momentuzņēmumi no robežām”, kuru vada Lampedūzas un Linosas pašvaldība (Itālija). Projekta ietvaros oktobra sākumā ar līdzīgām lokālām kampaņām nāks klajā 19 pierobežas pašvaldības un 37 asociācijas un pilsoniskās sabiedrības organizācijas no visām 28 Eiropas valstīm.

Kampaņas ietvarā visi sadarbības partneri vienojušies atbalstīt arī jauno petīciju, kuras mērķis ir lūgt ES iestādēm Padarīt 3. oktobri par Eiropas atmiņu un laipnības dienu – saite uz petīciju latviešu valodā - https://you.wemove.eu/campaigns/eiropas-atminu-un-laipnibas-dienu.

Kāpēc 3. oktobris ir centrālā pasākumu diena gan Latvijā, gan citās valstīs?

3. oktobris iezīmē sesto gadadienu notikumam, ko atceras kā vienu no nopietnākajām Vidusjūras migrantu masu bojāejas gadījumiem: kuģis ar vairāk nekā 500 cilvēkiem uz klāja noslīka tikai dažus simtus jūdžu no Lampedūzas krastiem. Dzīvību zaudēja 368 migranti (tostarp bērni, sievietes un vīrieši), 155 cilvēki tika izglābti.

Kampaņā iesaistītās galvaspilsētas Eiropā: Amsterdama (Holande), Atēnas (Grieķija), Berlīne (Vācija), Bratislava (Slovākija), Brisele (Beļģija), Bukareste (Rumānija), Budapešta (Ungārija), Kopenhāgena (Dānija), Dublina (Īrija), Helsinki (Somija), Valeta (Malta), Lisabona (Portugāle), Londona (Apvienotā Karaliste), Ļubļana (Slovēnija), Luksemburga (Luksemburga), Madride (Spānija), Nikosija (Kipra), Parīze (Francija), Prāga (Čehijas Republika), Rīga (Latvija), Sofija (Bulgārija), Stokholma (Zviedrija), Tallina (Igaunija), Varšava (Polija), Vīne (Austrija), Viļņa (Lietuva), Zagreba (Horvātija). Šīm galvaspilsētām ir pievienojusies arī Mostara (Bosnijas un Hercegovinas pilsēta). Visās pilsētās notiks dažāda veida iniciatīvas (kultūras pasākumi, dokumentālo filmu izrādes, debates, izstādes, zibakcijas, koncerti, u. c.), kas koordinētas, lai informētu pilsoņus par dažādām problēmām un aspektiem, kas saistīti ar migrāciju.

Par kampaņas organizatoriem. Biedrība “Latvijas Platforma attīstības sadarbībai” (LAPAS) dibināta 2004. gadā un apvieno 31 organizāciju, kas darbojas attīstības sadarbības un attīstības izglītības jomā. LAPAS mērķis ir nodrošināt Latvijas nevalstiskajām organizācijām labvēlīgu vidi un iespējas attīstības sadarbībai nacionālajā un starptautiskajā līmenī. Vairāk par LAPAS: www.lapas.lv

Dalīties